TEL: 02155422791
لوگوی سیم بکسل تکین بکسل

سیم بکسل فولادی

سیم بکسل فولادیسیم بکسل های فولادی در واقع سیم بکسل هایی هستند که از آنها برای ایجاد اسلینگ های سیم بکسلی استفاده می شود. سیم بکسل های فولادی که دارای مغزی از جنس فولاد می باشند اغلب دارای ساختار های 6 رشته و 6 استرندی بوده و در تنسایل مقاومتی بالایی تولید می شوند. سیم بکسل فولادی که بر روی قرقره های 1000 متری چوبی عرضه می شود اغلب دارای آبکاری سطحی از نوع گالوانیزه می باشد هر چند نمونه هایی روغن اندود شده از آنها نیز در بازار یافت می شود.


مشخصات مکانیکی سیم بکسل فولادی


سیم بکسل های فولادی اغلب به سبب قابلیت کششی بسیار بالایی که برای لیفتینگ بار دارند شناخته می شوند. به سبب مغزی از جنس فولادی که دارند دارای وزن واحد طول بیشتری نسبت به سیم بکسل های مغز کنفی هستند. انعطاف سیم بکسل فولادی نیز کمتر از انعطاف سیم بکسل های مغز کنفی است. دو ساختار بسیار کاربری از سیم بکسل فولادی عبارتند از ساختار 6X36 , 6X37 که یکی با بافت نوع استاندارد و دیگری با بافت نوع وارینگتون تولید می شود. سیم بکسل فولادی را همراه با اتصالاتی چون قلاب و شگل بصورت اسلینگ مورد استفاده قرار می دهند.

سیم بکسل فولادی ساختار 6X36

یکی از کاربردی ترین و مستحکم ترین ساختار های سیم بکسل فولادی ساختار 6X36 می باشد که دارای بافت نوع وارینگتون است. قابلیت های کششی بسیار بالای این سیم بکسل فولادی در کنار انعطاف مناسبی که با در نظر گرفتن مغزی فولادی دارد سبب استفاده از آن در انواع اسلینگ های سیم بکسلی بصورت پرسی، گیس بافت، سوکت دار و ترکیب بافت و پرس شده است. سیم بکسل 6X36 اغلب در تنسایل های بالا مانند 1770 و 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع مورد استفاده قرار می گیرد. بر روی سطح بیرونی مفتول های این سیم بکسل فولادی با فلز روی طی فرایند آبکاری گالوانیزه سرد پوشانیده شده است. بازرگانی تکین بکسل وارد کننده و عرضه کننده سیم بکسل های فولادی اسلینگ ساختار های 6X36 در سایز های مختلف و با تنسایل مقاومت کششی مختلف می باشد.

سیم بکسل فولادی ساختار 6X36

سیم بکسل فولادی ساختار استاندارد 6X37

سیم بکسل فولادی ساختار استاندارد 6X37 standard steel wire rope که نوع بافت آن استاندارد می باشد یکی دیگر از انواع سیم بکسل فولادی بکار گرفته شده برای اهداف لیفتینگ با کاربری صنعتی سنگین محسوب می شود. قطر تمامی 37 مفتول بکار گرفته شده در تمامی استرند های این سیم بکسل فولادی با یکدیگر برابر می باشد و ساختاری با قابلیت بسیار بالای کششی و البته انعطافی به نسبت پایین تر به سیم بکسل فولادی وارینگتون دارد. تنسایل مقاومت کششی این سیم بکسل فولادی بدون تاثیر پذیری از قطر آن دارای میزان حداقلی 1770 و در ایده آل ترین حالت تنسایل مقاومت کششی 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع را دارد. از این بافت استاندارد بصورت آبکاری شده گالوانیزه سرد و گاهی نیز بصورت روغن اندود با روغن طلای و یا سیاه برای تولید اسلینگ سیم بکسل برای اهداف لیفتینگ بار بصورت تک شاخه یا چند شاخه استفاده می شود. مغزی این ساختار سیم بکسل نیز از نوع فولادی انتخاب می شود که حداکثر WLL , MBL را برای این کاربری فراهم آورد. قیمت سیم بکسل فولادی ساختار 6X37 بسته به قطر، نوع آبکاری و برند تولید کننده و البته با تاثیر پذیری از تنسایل مشخص می شود. تکین بکل وارد کننده و عرضه کننده سیم بکسل فولادی در ایران می باشد.

سیم بکسل فولادی ساختار استاندارد 6X37
سیم بکسل فولادی اسلینگ  وارینگتونسیم بکسل فولادی اسلینگ
سیم بکسل فولادی یوشامارتین  وارینگتونسیم بکسل فولادی یوشامارتین

تنسایل و مقاومت کششی سیم بکسل فولادی

دلیل اصلی ترجیح در کاربری سیم بکسل های فولادی تنسایل کششی بالای آنها است. در واقع آلیاژ های فولادی این قابلیت را دارند که با ایجاد تغییری اندک در درصد کربن بکار رفته در ترکیبات شیمیایی با افزایش قابلیت های مکانیکی که در راس آنها تنسایل و سختی سطحی قرار دارند روبرو می شوند. البته به جز تغییر در درصد کربن عملیات سخت کاری حرارتی کا شامل گرمایش و سرمایش چند مرحله ای فولاد نیز می باشد در راستای بهبود بلور های ساختار فولاد در تولید مفتول های سیم بکسل فولادی صورت می پذیرد.

در حالی که در اغلب موارد برای گرید های مختلف سیم بکسل استیل تنسایلی برابر و حدود 1570 نیوتن بر میلیمتر مربع تعریف می شود تنسایل سیم بکسل فولادی تا مرز 2200 نیوتن بر میلیمتر نیز قابل افزایش است. خبر خوب این است که تنسایل و سختی سطحی بصورت موازی تغییر می کنند بدین معنا که روش های افزاینده تنسایل سیم بکسل فولادی به افزایش سختی سطحی که مقاومت سایشی را تحت تاثیر قرار می دهد نیز می انجامد.

در اغلب کاربری ها سیم بکسل های آسانسوری در محدوده تنسایل 1360 الی 1560 تغییر می کنند که از پایین ترین گرید های سیم بکسل فولادی محسوب می شود. سیم بکسل های مصرفی بر روی جرثقیل ها و دکل های حفاری در دسته سیم بکسل فولادی و در محدوده تنسایل 1560 الی 1770 نیوتن بر میلیمتر تغییر دارند. یکی از مصرف کنندگان سیم بکسل فولادی با بالاترین تنسایل تاور کرین ها هستند که تنسایل سیم بکسل مصرفی بر روی آنها در مواردی به بالای 2000 نیوتن بر میلیمتر مربع نیز می رسد. در صنایع سنگ و برای برش تخته های بزرگ سنگ از سیم برش الماسه که یک سیم بکسل فولادی در سایز 4.8 میلیمتر است استفاده می شود که اغلب دارای تنسایل مقاومت کششی 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع است.

تکین بکسل

TEL : 02155422791
Email: info [at] takinboxel [dot] ir
طراحی و سئو توسط:
نانوتجارت

© Copy right 2024 | All ights Reserved | takinboxel Corporation