TEL: 02155422791
لوگوی سیم بکسل تکین بکسل

جرثقیل برقی

جرثقیل برقیجرثقیل برقی Hoist کارگاهی که در دو نوع اصلی جرثقیل برقی دستی و جرثقیل برقی سیم بکسلی تولید می شوند ابزار آلاتی بسیار کارامد در لیفتینگ بار محسوب می شوند. جرثقیل برقی که در تناژ 1 الی 10 تن اغلب از نوع زنجیری و در تناژ بالاتر از نوع سیم بکسلی مصرف می شود بصورت 2 کاره تنها با قابلیت لیفتینگ بار، بصورت جرثقیل برقی 4 کاره دارای ترولی سقفی و جرثقیل برقی 6 کاره دروازه ای تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. جرثقیل برقیجرثقیل برقی با برند های مختلف ژاپنی، کره ای، آلمانی و چینی در تناژ مختلف در ایران وارد می شود. جرثقیل برقی بصورت 4 کاره دارای بیشترین مصرف در صنایع می باشد که دارای ترولی هایی برای اتصال روی ریل های سقفی می باشد که ترولی نیز دارای تناژ مختلف متناسب با تناژ جرثقیل برقی انتخاب می شود. تکین بکسل وارد کننده تناژ مختلف جرثقیل برقی و آماده ارائه مشاوره رایگان خرید در ایران می باشد.


اجزای اصلی ساختمان جرثقیل برقی


اجزای اصلی ساختمان جرثقیل برقی زنجیری و سیم بکسلی با یکدیگر متفاوت می باشند. در ساختار جرثقیل برقی زنجیری از یک بلوک متصل به یک موتور الکتریکی استفاده شده است. موتور الکتریکی که اغلب با برق سه فاز کار می کند وضیفه ایجاد حرکت و گرداندن چرخدنده بزرگتر در داخل بلوک جرثقیل سقفی را بر عهده داشته و به گرداندن زنجیر آهنی که گرید پایین تری دارد می پردازد. در داخل بلوک جرثقیل برقی دو چرخدنده با نسبت قطر مشخص یکی با قطر بالاتر متصل به زنجیر آهنی و دیگری با قطر کوچکتر متصل به زنجیر بار قرار گرفته است. جنس بلوک جرثقیل برقی اغلب از آلیاز آلومینیوم سخت می باشد. ترولی سقفی در بالا و قلاب بار در پایین وظیفه اتصال جرثقیل سقفی در بالا و پایین را بر عهده دارند. از یک دسته متصل و یا کنترلی جدا برای کنترل خرکت جرثقیل برقی چه برای حرکت در صفحه افقی با حرکت ترولی بر روی ریل ها و چه برای حرکت بالا و پایین بار استفاده می شود. برخی از جرثقیل های برقی که چند سرعته هستند از یک گیربکس نیز بین اتصال موتور الکتریکی و بلوک جرثقیل برقی استفاده می کنند.

جرثقیل برقی زنجیری

جرثقیل برقی زنجیری Hoist نوعی جرثقیل سقفی برای کاربری های لیفتینگ کارگاهی و کارخانه ای می باشد که برای جابجایی بار در راستای عمودی بصورت 2 کاره با تغییر طول زنجیر بار در اتصال با قلاب، حرکت در صفحه افقی بر روی ریل های سقفی از طریق ترولی همراه با جابجایی عمودی بار بصورت 4 کاره و گاهی نیز بصورت دروازه ای معروف به شش کاره مورد استفاده قرار می گیرد. جرثقیل برقی زنجیری در صورتیکه از برند های معتبری مورد استفاده قرار گیرد اغلب دارای طول عمر بسیار بالایی است چرا که بطور کلی موتور الکتریکی که عامل محرک در ساختمان جرثقیل برقی است یک ماشین با طول عمر بالا می باشد. ساختار خود جرثقیل برقی نیز که در داخل بلوک متشکل از اجزای کاملا مکانیکی می باشد و طول عمر آنها تابع آلیاژ ها و عملیات ویژه حرارتی فراوری و تولید این قطعات مکانیکی می باشد. هر چه تناژ اسمی و باری جرثقیل برقی پایین تر باشد سرعت عمل آن بالاتر می باشد و نسبت قطر چرخدنده های بکار گرفته شده در داخل جرثقیل برقی نیز کمتر خواهد بود. تکین بکسل وارد کننده و عرضه کننده و استعلام قیمت جرثقیل برقی و ارائه دهنده خدمات انواع جرثقیل برقی در ایران می باشد.

جرثقیل برقی زنجیری

جرثقیل برقی سیم بکسلی

جرثقیل برقی سیم بکسلی که اغلب برای تناژ بالا بکار گرفته می شود بصورت محدودتر و توسط برند های کمتری در دنیا تولید می شود. جرثقیل برقی سیم بکسلی اغلب بصورت 4 کاره و بر روی ریل های سقفی بسته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. در اغلب انواع جرثقیل برقی سیم بکسلی از یک موتور الکتریکی سه فاز همراه با یک گیربکس برای تبدیل سرعت دورانی به گشتاور بالا استفاده می شود. سیم بکسل در ساختار این جرثقیل برقی پس از جمع شدن بر روی یک درام قرار می گیرد و جمع می شود. اغلب از سیم بکسل جرثقیل که ساختار 6 استرندی دارد یعنی ساختار 6X19 برای این کاربری استفاده شده که از سایز های 8 الی 12 میلیمتر بسته به قابلیت لیفتینگ جرثقیل استفاده می شود. جرثقیل برقی سیم بکسلی در تناژ بالای 10 تن دارای کاربری بسیار گسترده تری نسبت به مدل های جرثقیل برقی زنجیری دارد. برند های محدودی مانند بالکان کا و انواع جرثقیل برقی سیم بکسلی دست دوم دماگ آلمان در حال حاضر در بازار ایران یافت می شوند.

جرثقیل برقی سیم بکسلی

جرثقیل برقی با ترولی 4 کاره

جرثقیل برقی با ترولی 4 کاره 4D electric hoist with trolley که اتصال آن بر روی سقف بر روی ریل های سقفی صورت می گیرد نه تنها قابلیت لیفتینگ بار در راستای عمودی را دارد بلکه پس از لیفتینگ قابلیت انتقال بار را نیز در راستای افقی بر روی یک صفحه کامل بصورت X-Y خواهد داشت. جرثقیل برقی با ترولی 4 کاره دارای یک دسته کنترل می باشد که یا با سیم به جرثقیل برقی متصل شده و یا بصورت ریموت دار عمل می کند که بر روی این دسته کنترل به جز دکمه قطع و وصل جریان موتور الکتریکی برای لیفتینگ یا پایین آوردن بار از یک کنترل جهت حرکت نیز استفاده شده است. ترولی این جرثقیل برقی اغلب توسط خود تولید کنندگان جرثقیل تولید می شود و دارای ابعاد و استاندارد هایی متناسب با سایز تیز آهن I-Beam سقفی انتخاب می شود. قابلیت وزنی ترولی جرثقیل برقی دقیقا برابر و یا حتی بالاتر از قابلیت لیفتینگ بار توسط خود جرثقیل برقی انتخاب می شود.

جرثقیل برقی با ترولی 4 کاره
جرثقیل برقی 4 کاره زنجیری کیتو KITO زنجیریجرثقیل برقی 4 کاره زنجیری کیتو KITO
جرثقیل سقفی برقی زنجیری WKTO زنجیریجرثقیل سقفی برقی زنجیری WKTO
جرثقیل سقفی برقی TXK چین زنجیریجرثقیل سقفی برقی TXK چین
جرثقیل برقی شش کاره 3 فاز زنجیریجرثقیل برقی شش کاره 3 فاز
جرثقیل برقی زنجیری LiftHand زنجیریجرثقیل برقی زنجیری LiftHand
جرثقیل برقی دو سرعته زنجیریجرثقیل برقی دو سرعته
جرثقیل برقی زنجیری دماگ DEMAG زنجیریجرثقیل برقی زنجیری دماگ DEMAG
جرثقیل برقی زنجیری تویو TOYO زنجیریجرثقیل برقی زنجیری تویو TOYO
جرثقیل برقی زنجیری تویو TOYO زنجیریجرثقیل برقی زنجیری تویو TOYO

قیمت و کاربری انواع جرثقیل برقی

قیمت جرثقیل برقی یکی از معیار های انتخاب این ابزار کاربردی در لیفتینگ محسوب می شود. با توجه به تنوع بسیار بالای انواع جرثقیل برقی طبیعتا رینج بسیار وسیعی از قیمت ها نیز برای آن تریف می شود. برخی از این معیار ها بصورت دیکته شده بر خریداران می باشند که از آن قبیل می توان به توان اسمی لیفتینگ جرثقیل برقی که متناسب با وزن بار مورد نظر برای لیفتینگ انتخاب می شود می باشد. یکی دیگر از این موارد بدون ترتیب نوع و جهت کارکرد جرثقیل برقی می باشد بدین معنا که نیاز به لیفتینگ بار بصورت عمودی تنها نیاز بوده که می توان از جرثقیل برقی 2 کاره نیز استفاده نمود و یا نیاز به حرکت افقی بار نیز وجود دارد که در این صورت می بایست از جرثقیل برقی 4 یا 6 کاره استفاده کرد. پس از در نظر گرفتن این فاکتور های عملی قیمت جرثقیل برقی می تواند از معیار های انتخاب باشد. فاکتور های مختلفی بر قیمت جرثقیل برقی تاثیر دارند که برخی از این فاکتور ها به قرار زیر هستند.


 • تک سرعته یا دو سرعته بودن جرثقیل برقی یکی از مهمترین فاکتور ها در تعیین قیمت این ابزار لیفتینگ می باشد. برای لیفتینگ های کم ارتفاع می توان از جرثقیل برقی تک سرعته نیز استفاده نمود اما لیفتینگ در ارتفاعات بیش از 6 متر پیشنهاد به استفاده از جرثقیل برقی دو سرعته می باشد.
 • ترولی جرثقیل برقی که استفاده از آن برای جرثقیل های 4 کاره و 6 کاره ضروری می باشد یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت جرثقیل برقی محسوب می شود که اغلب موتور دار برقی می باشد.
 • نوع جرثقیل برقی زنجیری و یا سیم بکسلی یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت جرثقیل برقی محسوب می شود که البته اغلب متناسب با نوع بار برداری و اتصال انتخاب می شود.
 • برند جرثقیل برقی بدون تردید یکی دیگر از عوامل مهم و موثر در عملکرد و طول عمر و به همین ترتیب بر قیمت جرثقیل برقی محسوب می شود.

در کل برای انتخاب جرثقیل برقی با توجه به هزینه نسبتا بالایی که این ماشین آلات صنعتی لیفتینگ بار دارند پیشنهاد به خرید و استفاده از جرثقیل برقی 4 کاره دارای ترولی سقفی می باشد.

ترولی ریلی جرثقیل برقی

جرثقیل های برقی برای داشتن انتقال حرکت بار در راستای افقی یعنب بصورت 4 کاره دارای یک ترولی سقفی می باشند. این ترولی اغلب از نوع برقی می باشد و دارای یک کنترل حرکت بر روی دسته کنترل اصلی جرثقیل برقی می باشد. از نظر تناژ ترولی می بایست دارای قابلیت تناژ کاملا برابر با جرثقیل برقی بوده و از نظر امنیتی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از یک ترولی با ظرفیت اسمی کمتر از جرثقیل برقی نیستیم. شکل های مختلفی از ترولی های سقفی وجود دارند که اغلب در مورد جرثقیل های دستی از اشکال متنوع آن استفاده شده و در مورد جرثقیل برقی بصورت یک کالسکه چهار چرخ متصل به یه موتور به حرکت در آورنده الکتریکی می باشد که در نقطه اتصال بر روی ریل ها از لاستیک فشرده برای کاهش صدای حرکت استفاده شده است.

تعمیر، سرویس و تعویض قطعات جرثقیل برقی

جرثقیل برقی بالاخص از نوع زنجیری یک ماشین لیفتینگ بسیار مقاوم و با طول عمر کاری بالا می باشد. البته این امر تا میزان زیادی تابع نحوه نگهداری، کار با جرثقیل برقی و مراحل دوره ای حفظ و نگهداری و از طرف دیگر تابع برند تولید کننده و استاندارد های رعایت شده در تولید نیز می باشد. با این وجود چه در بخش های مکانیکی مانند چرخدنده ها، بلبرینگ و زنجیر و چه در بخش الکتریکی مانند کیت ها و موتور جرثقیل برقی گاهی ایراداتی پدیدار می شود که با توجه به قیمت بالای جرثقیل سقفی همواره خدمات تعمیر این ماشین صنعتی توجیه اقتصادی خواهد داشت.

در صورت نیاز به تعویض قطعات جرثقیل برقی که در اغلب موارد نیز خدمات سرویس این ابزار لیفتینگ بار از این نوع میباشد تلاش بر تعویض با قطعه اصلی می باشد اما با توجه به اینکه برخی از قطعات بالاخص در مورد جرثقیل برقی آلمانی DEMAG و برند های اروپایی و آمریکایی دسترسی به قطعات اصلی در مواردی دشوار است با اعلام پیشین به صاحبانت دستگاه ها و استعلام هزینه تعمیرات صورت می پذیرد.

تکین بکسل

TEL : 02155422791
Email: info [at] takinboxel [dot] ir
طراحی و سئو توسط:
نانوتجارت

© Copy right 2024 | All ights Reserved | takinboxel Corporation