TEL: 02155422791
لوگوی سیم بکسل تکین بکسل

سیم بکسل روکش دار

سیم بکسل روکش دارسیم بکسل روکش دار PVC Coated Wire Rope که دارای مصارف عمده ای در باشگاه های ورزشی است در سایز های مختلف و با مغزی از جنس فولادی و استیل قابل عرضه است. سیم بکسل روکش دار در سایز های ریز تر از سیم بکسل فولادی ساختار 7X7 استفاده می کند. سیم بکسل روکش دار در واقع دارای یک روکش پلاستیکی از جنس PVC مخفف پلی ونیل کلرید می باشد. این روکش که در رنگ های مختلف و ضخامت های مختلف مطابق درخواست بازار بر روی سیم بکسل روکش دار کشیده می باشد با تمامی رنگ ها دارای مشخصات مکانیکی یکسانی است یا به بیان دیگر رنگ های روکش سیم بکسل روکش دار معرف مقاومت سایشی آنها نیستند. مقاومت حرارتی سیم بکسل روکش دار برای حفظ کیفیت روکش پلاستیکی آن تا دمای 60 درجه سانتی گراد می باشد و در دماهای بالاتر روکش ابتداد دچار نرمی و کشش و سپس به کلی خاصیت خود را از دست می دهد.


کاربری عمومی سیم بکسل روکش دار


بر خلاف تصور عده ای سیم بکسل روکش دار به هیچ وجه ضد آب نبوده و بعنوان جایگزینی برای سیم بکسل استیل یا سیم بکسل گالوانیزه گرم بکار گرفته نمی شود. در واقع استفاده از یک لایه پلاستیک بر روی سطح خارجی سیم بکسل روکش دار نه به منظور حفاظت سطحی سیم بلکه اغلب به منظور جلوگیری از تماس مستقیم سیم بکسل فولادی مغزی بکار رفته در ساختار سیم بکسل روکش دار با سطوح حساسی همچون پوست بدن می باشد و از این روست که بالاترین میزان کاربری سیم بکسل روکش دار برای دستگاه های ورزشی و در سالن ها مرزشی می باشد. سیم بکسل روکش دار اغلب با دو عدد که عدد اول معرف قطر مغزی و عدد دوم معرف قطر نهایی و بیرونی پس از افرودن PVC به سیم بکسل روکش دار حاصل می شود می باشد.

سیم بکسل روکش دار ساختار 7X7

سیم بکسل روکش دار در سایز های ریز و اغلب سایز های کمتر از 8 میلیمتر با ساختار 7X7 با مغزی از جنس فولادی تولید می شود. پر مصرف ترین سایز های سیم بکسل روکش دار عبارتند از 2.8 به 4.2، 3.5 به 5، 4.5 به 6 و 6 به 8 که عدد اول معادل قطر مغزی سیم بکسل روکش دار می باشد. نوع مغزی سیم بکسل روکش دار اغلب سیم بکسل فولادی با تنسایل مقاومت کششی 1570 نیوتن بر میلیمتر مربع است اما نمونه هایی با مغزی از جنس استنلس استیل نیز وجود دارند. سطح سیم بکسل مغزی در سیم بکسل روکش دار دارای آبکاری گالوانیزه سرد به رنگ نقره ای براق می باشد. رنگ های استاندارد سیم بکسل روکش دار سفید، مشکی و قرمز می باشند اما با توجه به اینکه این رنگ ها معرف مشخصه مکانیکی خاصی نیستند در هر رنگی می توانند بکار گرفته شوند.

سیم بکسل روکش دار ساختار 7X7

سیم بکسل ساختار 6X19 روکش دار

سیم بکسل ساختار 6X19 روکش دار PVC Coated wire rope دارای مغزی از نوع فولادی می باشد و ساختار مغزی این سیم بکسل روکش دار در واقع یک سیم بکسل فولادی استاندارد با ساختار 7X7 می باشد. سیم بکسل ساختار 6X19 آز نوع روکش دار اغلب در سایز های بالای 8 میلیمتر تولید می شود و دارای کاربری های صنعتی و کارگاهی متنوعی می باشد. از روکش پلی ونیل کلرید با قابلیت سایشی متوسط اما انعطاف مناسب برای قرارگیری بر روی سطح سیم بکسل ها استفاده می شود. رنگ این روکش پلاستیکی نشانی از قابلیت های آن نبوده برای برخی از برند ها مانند سیم بکسل گوستاولف از روکش به رنگ سبز مخصوص این برند استفاده می شود. در داخل و مغزی سیم بکسل روکش دار با این ساختار از سیم بکسل فولادی با آبکاری سطحی گالوانیزه و به رنگ نقره ای استفاده شده است. سیم بکسل ساختار 6X19 روکش دار در کل خواص ضد زنگ ندارد و با ایجاد سوراخ سطحی بر روی روکش که اغلب بر اثر سایش اتفاق می افتد سطح سیم بکسل روکش دار بر روی لایه های بیرونی استرند در معرض خورندئه های طبیعی قرار می گیرد.

سیم بکسل ساختار 6X19 روکش دار
سیم بکسل روکش دار استیل  فولادیسیم بکسل روکش دار استیل
سیم بکسل استیل روکش دار  استیلسیم بکسل استیل روکش دار
سیم بکسل روکش دار چینی  فولادیسیم بکسل روکش دار چینی
سیم بکسل روکش دار باشگاهی 4 به 6  فولادیسیم بکسل روکش دار باشگاهی 4 به 6
سیم بکسل روکش دار 5 به 7 باشگاهی  فولادیسیم بکسل روکش دار 5 به 7 باشگاهی

آشنایی با سیم بکسل ژاپنی روکش دار دایکو DAYCO

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سیم بکسل های روکش دار مطرح است سایش و اط بین رفتن روکش پلاستیکی آنها می باشد. با توجه به عملکرد سیم بکسل روکش دار در تماس با قرقره ها که اغلب در باشگاه های ورزشی صورت می پذیرد و از طرفی اتصال بار در یک طرف و اتصال دستگیره حرکتی در طرف دیگر سبب اعمال تنش سایشی بین سیم بکسل روکش دار و سطح قرقره ها تحت تنش می شود. سیم بکسل روکش دار دایکو DAYCO محصول کشور ژاپن می باشد که با بافتی از استرند های بیرونی با مفتول هایی با قطر استاندارد و با ساختار 6X19 که دارای یک مغزی فولادی می باشد که خود یک سیم بکسل با ساختار 7X7 از نوع استاندارد را تشکیل می دهد تولید شده است. طبیعتا قیمت سیم بکسل روکش دار برند ژاپنی بالاتر از قیمت سیم بکسل روکش دار چینی و یا سیم های روکش شده در ایران می باشد اما طول عمر این محصولات نیز در تماس با سطوح در دستگاه های ورزشی و بدن سازی بسیار بالاتر می باشد. اضافه کردن ترکیباتی که به افزایش چقرمگی در برابر سایش بر روی روکش PVC این سیم بکسل ژاپنی روکش دار افزوده شده است سبب بالا رفتن قابلیت های سایشی آن شده است.

قیمت سایز های مختلف سیم بکسل روکش دار

سیم بکسل روکش دار با تونع نسبتا کم تری نسبت به سیم بکسل های معمولی مورد استفاده قرار می گیرد چرا که در اغلب موارد از یکی از دو ساختار 7X7 , 7X19 بصورت مغز فولادی بهره گرفته که دارای آبکاری گالوانیزه هستند. البته مغزی سیم بکسل روکش دار می تواند از گرید های استنلس استیل 304و 316 نیز انتخاب شده باشد چرات که عملا سیم بکسل روکش دار فولادی ضد زنگ نیست و دلیل روکش دار کردن آن با PVC نیز به هیچ وجه افزایش خواص مقاومت در برابر زنگ زدگی نمی باشد. قیمت سیم بکسل روکش دار در سایز برابر بیش از هر چیز به متریال مغزی که می تواند از فولاد یا آلیاژ فولادی Carbon steel و یا از گرید های استنلس استیل Stainless steel انتخاب شده باشد می باشد. طبیعتا بالاتر بودن قیمت سیم بکسل استیل مغزی بالا رفتن قیمت سیم بکسل روکش دار با مغزی استیل را نیز به همراه خواهد داشت که موثر ترین عامل بر قیمت می باشد. اینکه مغزی سیم بکسل استیل تولید کدام برند باشد نیز تاثیر موثری بر قیمت این محصول صنعتی دارد. با اینت وجود اغلب مغزی های سیم بکسل روکش دار موجود در بازار تولید چین هستند، اما برند هایی مانند برند DAYCO ژاپن که نه تنها دارای مغزی فولادی با کیفیت و انعطاف بسیار مناسب می باشد بلکه روکش پلاستیکی بکار گرفته شده در آن دارای چقرمگی بسیار بالایی بوده و با طول عمر بالا در برابر سایش عرضه می شود.

مفهوم چقرمگی روکش PVC سیم بکسل روکش دار

سیم بکسل های روکش دار که از ترکیبات پلیمری بعنوان پوشش استفاده می کنند با مفهومی مکانیکی به نام چقرمگی سر و کار دارند که یکی از مهمترین فاکتور های کیفی این نوع سیم بکسل ها محسوب می شود. در مورد سیم بکسل روکش دار در اغلب موارد مغزی فولادی سیم بکسل بدون مشکلی به عملکرد خود ادامه می دهد و مشکل اصلی ساییدگی و پارگی روکش PVC می باشد. چقرمگی روکش سیم بکسل روکش دار که تنها به روش تولید و ترکیبات پلیمری پلی ونیل کلرید بستگی دارد در واقع خاصیت چسبندگی روکش می باشد که از تکه تکه شدن، پارگی و سایش این روکش جلوگیری می کند. طول عمر مفید کاری سیم بکسل روکش دار با چقرمگی بالا بسیار بالاتر از موارد عادی می باشد و از این رو این مفهوم هیچ ارتباطی با ساختار فولادی مغزی سیم بکسل روکش دار ندارد. در مورد سیم بکسل دایکو DAYCO ژاپن چقرمگی بالای روکش پلیمری یکی از دلایل طول عمر مفید بالاتر این سیم بکسل می باشد.

تکین بکسل

TEL : 02155422791
Email: info [at] takinboxel [dot] ir
طراحی و سئو توسط:
نانوتجارت

© Copy right 2024 | All ights Reserved | takinboxel Corporation